2019 yılı yeni çipli kimlik kartı alma işlemleri ve istenilen evraklar

0
278

2019 yılı yeni çipli kimlik kartı alma işlemleri ve istenilen evraklar nelerdir?

Henüz 2019 yılının başında olmamıza rağmen yeni çipli kimlik alan vatandaşların sayısı 37 milyon seviyelerine ulaştı. Yeni çipli kimliklerini almayan Türk vatandaşları neler yapacak? Çipli kimlik almak için gerekli evraklar nelerdir? Yeni çipli kimlik ücreti ne kadardır?
Bulunduğunuz il veya ilçe Nüfus müdürlüklerine verilen biyometrik fotoğraf, parmak izi ve imza belgeleri tüm işlemler için yeterli olacaktır.  Yeni çipli kimlik randevusu alabilmek için ALO 199 (Vatandaş Etkileşim Merkezi) veya randevu.nvi.gov.tr internet adresinden kolayca başvurabilirsiniz. Ayrıca sitemizden Çipli kimlik randevu, kimlik randevu sorgulama, kimlik randevu tarihi revize etme ve kimlik randevu iptal işlemleri sayfalarından tek tek
hangi işlemleri yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Çipli Kimlik Kartının Avantajları Nelerdir?

Hayatımıza birkaç yıl önce giren Yeni çipli kimlik kartları bir çok kolaylık sağlıyor.
Bu kolaylıkların en başında Türkiye ile vize muafiyeti olan anlaşmalı ülkelere seyahat edecek olan Türk vatandaşları için çipli kimlik kartı seyahat belgesi yerine kullanılabiliyor. Yeni kimlik kartının geçerlilik süresi 10 yıldır. Her 10 yılda bir değişme zorunluluğu olan Çipli kimlik kartını aldığınızda kartının geçerlilik tarihi üzerinde yazmaktadır.

Peki yeni çipli kimlik kartları üzerinde bulunan çiplerde hangi bilgiler yüklü?

TC Kimlik Numaranız, Adınız, Soyadınız, Anne Adınız, Baba Adınız, Doğum Yeriniz ve Doğum Tarihiniz, Cinsiyetiniz, Medeni Haliniz, Kan Grubunuz, Dininiz, Kartın Veriliş Tarihi,
Kartın Seri Numarası, Belgenin Geçerlilik Tarihi ile kişiye özgü biyometrik verileriniz yer almaktadır.  İlerleyen günlerde sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere bazı sağlık bilgilerinin de yüklenmesi gündemdedir.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevu Nasıl Alınır?

2019 yılı Yeni çipli kimlik randevusu için başvuru yapılan sistemde küçük değişiklikler meydana geldi. 2019 yılı itibariyle yeni çipli kimlik yenileme randevusu (e-kimlik yenileme, e-kimlik randevusu), Sürücü Belgesi Randevusu ve Pasaport randevuları tek elden olacak şekilde “e-kimlik randevu nvi.gov.tr sayfası üzerinden başvuru yapılarak alınabilmektedir.

Yeni kimlik alacak Türk vatandaşlarının kimlik randevuları için aşağıda verilen bağlantılara tıklayarak gerekli adımları aynı şekilde yerine getirerek randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Buradan Yeni Çipli Kimlik Randevu İşlemleri (2019 Yılı) Resimli Anlatımına Ulaşabilirsiniz.

Alınan Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Alınan Yeni çipli kimlik kartı randevusunun iptali için internet’ten ya da Alo 199 çağrı merkezinden almış olduğunuz randevunun (randevu saati,yeri vb.) iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Buradan Yeni Çipli Kimlik Randevusu İptal İşlemlerinin (2019 Yılı) Nasıl Yapıldığını Resimli Anlatıma Bakarak Öğrenebilirsiniz.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevu Tarihi Nasıl Revize Edilir?

Daha önce almış aldığınız Yeni çipli kimlik kartı Randevunuzun tarihini ileri bir tarihe revize etmek için T.C. İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret ederek randevunuzu revize edebilirsiniz.

Buradan Yeni Çipli Kimlik Randevu Tarihinin Nasıl Revize Edileceğini (2019 Yılı) Resimli Anlatıma Bakarak Öğrenebilirsiniz.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Sorgulanır?

Daha önce almış aldığınız Randevunuz için Randevu durumu sorgulamasını bağlantısını verdiğimiz T.C. İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret ederek sorgulayabilirsiniz.

Buradan Yeni Çipli Kimlik Randevu Tarihinin Nasıl Sorgulanacağını (2019 Yılı) Resimli Anlatıma Bakarak Öğrenebilirsiniz.

Başvuru Nedeni Ücret (TL)
Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 22,50 TL
Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı 22,50 TL
Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli 22,50 TL
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli 45,00 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz