2020 Yılı Online Randevu Alma Sistemi Değişti

0
42

2020 Yılı Online Randevu Alma Sistemi Değişti

T.C. İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün aldığı tedbirlere göre bundan sonra nüfus işlemlerinin randevu olmadan yapılmayacağını duyurdu.
Peki online randevu nasıl alınacak? Telefondan randevu alınabilecek mi? Online randevu alma süreci, kimlik, ehliyet , pasaport ücretleri ve anlaşmalı bankalar ile ilgili ayrıntılı bilgiler burada.

Türkiye’de ki tüm Nüfus Müdürlükleri yeni sisteme geçti

Coronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara yenisi eklendi. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında ehliyet, yeni kimlik, pasaport, adres kaydı ve diğer tüm nüfus işlemleri için işlemlerin randevusuz yapılmayacağına yer verildi.

Bundan sonra nüfus müdürlüğündeki işlemlerini yapmak isteyenlerin önce randevu alması ve randevularına gitmesi gerekmektedir. Corona virüsü tedbirlerinin kaldırılmasına kadar nüfus müdürlüklerinden kimseye sıra verilmeyecek. Bakanlıktan yapılan resmi açıklamaya göre;

“Bakanlığımızın aldığı tedbirler doğrultusunda Covid-19 (Corona) virüsü ile etkin mücadele sağlanabilmesi amacıyla;

İl ve ilçe nüfus müdürlüklerimizdeki ortak kullanım alanları düzenli aralıklarla dezenfekte edilmektedir.

Randevu sisteminde yapılan düzenleme ile biyometrik veri alınan T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi başvurularında randevulu işlem süresi 8 dk’dan 30 dk’ya çıkarılmıştır. 18.03.2020 tarihinden itibaren zorunlu ve acil haller dışında T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi müracaatları randevusuz olarak kesinlikle alınmayacaktır.

Online Randevu ve Başvuru Sayıları Düştü

Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirlerden sonra randevu süresinde yapılan düzenleme sonucunda tüm Türkiye’deki günlük ortalama 120.000 olan başvuru sayısı 40.000’e düştü.

ONLİNE RANDEVU NASIL ALINACAK?

Adım adım online kimlik randevusunun nasıl alınacağını öğrenmek için lütfen burayı tıklayın –> https://ekimlikrandevu.net/2020-yeni-online-kimlik-randevu-alma-islemleri/

İnternet üzerinden randevu için aşağıdaki adımları takip edin.

https://randevu.nvi.gov.tr/

Yukarıdaki linki kopyalayıp yeni sekmede açın. Açılan sayfada randevu nedeninizi seçin ve devam eden sayfalarda bilgilerinizi girerek randevunuzu alın.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

15 yaşını doldurmuş kişiler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK), pasaport ve sürücü belgesi başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine, anlaşmalı yerlere yatırılması gerekmektedir

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz