e-kimlik randevu almak

0
3645

E-kimlik Randevu Talebi

 

02.04.2018’den itibaren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), Pasaport ve Sürücü Belgesi başvuru bedellerinin başvurudan önce vergi dairesine ait ilgili birimlere
veya
https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/odeme
adresinde belirtilen ödeme noktalarına yatırılması gerekmektedir. Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.

Türkiye genelinde vatandaşlar yeni kimlik kartlarını kavuşuyor.Yıllardır kullanımda olan emektar pembe ve mavi nüfus cüzdanları değişiyor, yerlerini cipli yeni kimlik kartlarını bırakıyor.Peki yeni kimlik kartı nasıl alınır? yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? yeni kimlik kartı randevevusu nasıl nereden alınır ?ayrıntıları ile yeni T.C. kimlik kartı çıkartma kılavuzunu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Onbeş yaşını doldurmuş vatandaşlar yeni kimlik kartı başvurusunu yurt içinde, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlük web sayfası üzerinden veya ALO 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alarak ya da randevu almadan doğrudan nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere (konsolosluklara) yapılır.
Yeni kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlar ,2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru esnasında Nüfus Müdürlüklerinde tahsil edilir.

İlk kez kimlik kartı başvurusu yapacak şahıslar ;nüfus cüzdanı,pasaport,sürücü belgesi,uluslararası aile cüzdanı,memur cüzdanı,askeri kimlik kartı, avukat kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgeleri ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile gerçekleştirebilir.Yeni kimlik kartında kullanılacak olan fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir..Renkli fotokopi ya da bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar yeni kimliklerde kullanılamaz.15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf bulunmaz. Ancak başvuran tarafından istenilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir..

Bunun yanında yeni kimlik kartı başvurusu esnasında on beş yaşını tamamlamış şahısların parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.
Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.
Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi ve yerleşim yeri adresi bulunmaması halinde, yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alınma işlemleri yapılır.
On sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda, yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alma işlemleri yapılır.

Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenir.

Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese, yurt dışında kimlik kartı almak için başvuran kişiler adına düzenlenen kimlik kartları, Genel Müdürlük tarafından, dış temsilciliklerce ilgilisine teslim edilmek üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilir.

Geçerlilik süresi dolmadan gerekçesi belirtilmek kaydıyla, yeniden başvuruda bulunarak ücreti karşılığında yeni kimlik kartı alınabilir. Bu durumda eski kimlik kartı iptal edilir.Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir.

Yurt içinde kişinin başvuru sırasında beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilir. Belirlenen süre içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz