E-Kimlik Randevusu Nasıl Alınır (2018)

3
2508

E-Kimlik Randevusu Nasıl Alınır (2018)

Türk Vatandaşları, kimlik yenilemeyeni kimlik başvurusu ve e-kimlik randevu alma konularında tam olarak hangi adımları uygulayacağı konusunu maalesef bilmiyor.

Yeni kimlik kartı nasıl alınır? e-kimlik randevu nasıl alınır? Kimlik yenileme nasıl yapılır? Nüfus cüzdanı yenilemede gerekli evraklar nelerdir? Bu konularla ilgili sizlere bilgi vermeye devam ediyoruz.

YENİ KİMLİK RANDEVU SİSTEMİ DEĞİŞTİ (2018 GÜNCEL SİSTEM)

Yeni kimlik randevusu için başvuru yapılan sistemde değişiklikler meydana geldi. 2018 yılı itibariyle T.C. Kimlik yenileme randevusu (e-kimlik yenileme, e-kimlik randevusu), Sürücü Belgesi Randevusu ve Pasaport randevuları tek elden olacak şekilde “e-kimlik randevu nvi.gov.tr sayfası üzerinden başvuru yapılarak alınabilmektedir.

Yeni kimlik alacak Türk vatandaşlarının kimlik randevuları için aşağıda verilen bağlantılara tıklayarak gerekli adımları aynı şekilde yerine getirerek randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni kimlik randevusu 2018 yılı hakkında detaylı bilgiler burada.

Kimlik yenileme (nüfus cüzdanı) ya da e-kimlik randevu alma işlemi için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. İşte kimlik yenileme işleminde 2 farklı yöntem;

 1. Kimlik yenileme veya kimlik başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar “ALO 199” hattını arayarak, çağrı merkezindeki çalışanlar sayesinde istedikleri nüfus müdürlüklerinden kimlik yenileme ya da kimlik başvuru randevusu alabilirler.
 2. Hiçbir randevu işlemini gerçekleştirmeden, direkt olarak nüfus müdürlüğüne de gidilebilir. Ancak bu işlemler esnasında uzun süre bekleme yaşanabilir. Hatta ve hatta o gün işlem halletme sırası bile gelmeyebilir. Bu yüzden, randevusuz kimlik yenileme işlemini gerçekleştirmenizi önermiyoruz.
 3. Çağrı merkezi dışında diğer bir yöntem ise, internet üzerinden gerçekleştirilen e-kimlik randevu sistemi. Bunun için de “Nüfus Müdürlüğü Randevu” sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Vatandaşlar, bu site üzerinden yeni kimlik başvurusu ya da kimlik yenileme işlemleri için randevu alabilirler.


Nüfus Müdürlüğü’nden Ehliyet ve Pasaport Randevusu Alınabiliyor

2018 yılının Nisan ayından itibaren T.C Yeni Kimlik randevu ve kimlik yenileme randevusu “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi” sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

NOT: Bu site üzerinden sadece yeni kimlik randevuları değil, aynı zamanda “Sürücü Belgesi Randevu” ve “Pasaport Randevu” işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yeni T.C Kimlik randevusu başta olmak üzere diğer işlemlerde 2018 yılından itibaren “randevusuz şekilde gerçekleştirilmemektedir.” İşlemlerinizi halletmek için ya “ALO 199” hattından ya da “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi” internet sayfasından randevu almanız gerekmektedir.

T.C Kimlik Kartı Başvuru Randevusu almak için: BURAYA TIKLAYINIZ…


YENİ KİMLİK RANDEVU ALMA

Kimlik randevu ve kimlik yenileme randevusu işlemleri için ilk olarak sizlere yukarıda verdiğimiz “Nüfus Müdürlüğü Randevu” sayfasına tıklayın.. Bu link sayesinde T.C Kimlik kartı randevu alma sistemine yönlendirileceksiniz. Karşınıza çıkan sayfada, “T.C kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ve Pasaport” randevu butonları yer alacaktır. Buradan T.C Kimlik Kartı yazan yere tıklayın.

Sonraki adımda ise yeni kimlik randevusu için sizden onay gerektiren bir işlem isteyecektir. Burada da karşınıza gelen sayfada yer alan “Yukarıdaki metni okudum” yazan yere tıklamalısınız.

Bir sonraki adımda ise yeni kimlik randevusu almak için sizden kimlik bilgileri istenecektir. Bu bölümde kimlik yenileme işlemini kimin adına ve hangi ilçe Nüfus Müdürlüğü’nden yapılacağı da seçilecektir. Bu bölümde dikkat edilmesi gereken konularında başında ” e-mail” adresinin doğru şekilde yazılması olacaktır. Çünkü, bu bölümde işlemler bitip “tamam” butonuna tıkladıktan sonra belirtilen “e-mail” hesabına onay kodu gelecektir. Bu kodu sizlerden istenen bölüme yazmanız gerekecektir.

NOT: “e-kimlik yenileme” işleminde yapılan bu işlemlerin, girilen T.C Kimlik numarasına göre doldurulacağını unutmayınız.

Kimlik yenileme randevusunun son işleminde ilçe nüfus müdürlüklerinden tarih ve saat seçimi yapılacaktır. Bu alanda hangi tarih ve saat seçildiyse, o tarih ve saatte randevunuz otomatik olarak oluşturulacaktır. Yeni kimlik randevu bilgileri e-mail adresinize ve telefonunuza SMS olarak gelecektir. Randevudan 15-20 dakika önce seçilen Nüfus müdürlüğüne giderek sıra numarası alıp randevu saatini bekleyebilirsiniz.

NOT: Randevu günü geldiğinde, seçtiğiniz nüfus müdürlüğünden sıra alıyorsunuz ve randevu saatini geldiğinde beklemeden işlemlerinizi halletmek için öncelik sahibi oluyorsunuz.

YENİ KİMLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 2018

Kimlik randevu işlemini tamamladıktan sonra, randevu günü ve saatini bekleyin. Peki, yeni kimlik belgeleri nelerdir? Nüfus müdürlüklerine giderken, sizler için aşağıda belirteceğimiz söz konusu evrakları muhakkak tamamlayın.

Yeni kimlik için gerekli evraklar;

 • Nüfus Cüzdanı
 • 1 adet Biyometrik Fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı. Aynı zamanda fotoğraf çektirirken “Biyometrik fotoğraf” yani kimlik için fotoğraf diye belirmeyi unutmayın)

NÜFUS CÜZDANI YANINDA OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Nüfus cüzdanı olmayanlar için, yetkili makamlar bazı olanak sunuyor. Kimliğini kaybeden ya da başvuru esnasında yanında olmayanlar, aşağıda yer alan şu belgeleri de ibraz edebilirler;

 • Sürücü Belgesi
 • Pasaport
 • TSK Kimlik Kartı
 • Evlilik Cüzdanı
 • Pasaport
 • Avukatlık Kimlik Kartı
 • Öğretmen Kimliği
 • Hakim Savcı Kimliği
 • Sarı Basın Kartı

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ 2018

İşte, 2017 yılında kimlik yenileme ücretleri;

 • Kimlik Yenileme Ücreti: 18,50 TL
 • Kimlik Kayıp Ücreti: 37 TL
 • Evlilik Nedeniyle Kimlik Değişimi Ücreti:16 TL
 • Eskiyen Kimliği Değiştirme Ücreti: 16 TL
 • Yeni Doğan Bebek İçin Kimlik Çıkarma: Ücretsiz

KİMLİK RANDEVU SORGULAMA

Yeni kimlik randevu sorgulama işlemini uygulayıp yapılan randevunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek istiyorsanız BURAYA TIKLAYIN…

Bu sayfada sizler için istenilen kimlik bilgileri girerek, yapılan başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

NOT: Kimlik randevukimlik yenileme ve kimlik sorgulama işlemlerinde karşılaştığınız sıkıntıları belirtmek için yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Merhabalar ben Alo 199 dan başvuru yaptım ama daha sonra daha erken bir tarihe güncelledim. Güncellediğim tarih geçerli değil mi?.
  Randevu durumuna baktığımda Güncellediğim tarih çıkıyor, yani sorun çıkar mı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz